Dažniausiai užduodami klausimai

Techniniai apie TA iššūkį:

Noriu prisijungti prie iššūkio, ką turėčiau daryti?

Užpildykite registracijos formą puslapyje www.tapkaugalingas.lt ir laukite registraciją patvirtinančio laiško nurodytu elektroninio pašto adresu. Iššūkiai tęsiasi 22 dienas. Be registracijos puslapyje negalėsite dalyvauti iššūkyje, nes didelė dalis informacijos yra siunčiama el. laiškais.

Nepavyksta užsiregistruoti, ką daryti?

Registruodamiesi iššūkiui puslapyje www.tapkaugalingas.lt privalu užpildyti kai kuriuos laukus: vardą, pavardę ir elektroninio pašto adresą. Įsitikinkite, kad visuose laukuose pateikėte informaciją.

Negavau registraciją patvirtinančio laiško arba kasdienių laiškų, ką daryti?

Patikrinkite visus savo pašto dėžutės aplankus, į kuriuos ateina laiškai. Būna, jog mūsų siunčiamas laiškas nukeliauja į Reklaminį (Promotions) arba Šlamšto (Spam) aplanką. Jeigu patikrinę juos nerandate laiško, pamėginkite įvesti mūsų pašto adresą info@tapkaugalingas.lt į elektroninėje pašto dėžutėje esančią paiešką. Jeigu laiško nerandate net ir tuomet, susisiekite su mumis paštu info@tapkaugalingas.lt arba Facebook ir parašykite savo elektroninio pašto adresą. Patikrinsime, ar registracija buvo sėkminga.

Norėjau prisijungti prie Facebook grupės, tačiau į ją nepriima. Kodėl?

Facebook grupė yra atveriama likus kelioms dienoms iki iššūkio pradžios metų pradžioje. Jeigu nebuvote priimtas į grupę, greičiausiai taip yra todėl, kad ji dar nėra atidaryta. Kitu atveju, susisiekite su mumis žinute Facebooke!

Techniniai apie auGalingą mitybą iššūkio metu:

Iššūkis jau beveik prasidėjo, o produktų sąrašas dar nepaskelbtas. Kada jis skelbiamas?

Pirmosios iššūkio dienos yra skirtos susipažinti su augaline mityba ir pasiruošti gaminimui, tad daugiau apie tai, ko reikės įsigyti, bus skelbiama iššūkiui jau prasidėjus. Tiesa, labai tikslaus ir konkretaus produktų sąrašo nepateikiame, nes kiekvienas dalyvis pats renkasi, kaip įvykdyti iššūkius ir kokius patiekalus gaminti. Mes pateikiame užduotis, pasidaliname, mūsų manymu, vienais geriausių receptų, o dalyvis renkasi ir dalijasi savo idėjomis su kitais.

Ar galiu gauti asmeninį mitybos planą, atitinkantį mano poreikius?

Šioje kampanijoje nesudarinėjame mitybos planų atskiriems iššūkio dalyviams. Nesame dietistai ar dietologai. Konsultuojamės su specialistais rengiant iššūkį, tačiau norėdami gauti profesionalią mitybos plano sudarymo pagalbą, turėtumėte kreiptis į tą daryti akredituotus specialistus. Mes, savo ruožtu, patarsime Jums ir dalinsimės savo žiniomis iš patirties ir sukaupto žinių bagažo.

Ar galiu derinti šį iššūkį su savo dieta?

Taip, jeigu tai neprieštarauja Jūsų dietos principams, galite derinti iššūkį kartu su dieta. Mūsų iššūkyje turėsite galimybę prisitaikyti gaminamus patiekalus pagal savo poreikį, nes iššūkiai būna abstraktūs, leidžiantys laviruoti.

Ar augalinė mityba yra sveikesnė nei kitos mitybos formos?

Pagal apibrėžimą augalinė mityba reiškia, jog žmogus nevartoja produktų, turinčių gyvūninės kilmės ingredientų. Tačiau tai nebūtinai gali būti tik sveikuoliški produktai. Yra augalinės kilmės produktų, kurie yra stipriai apdoroti, todėl nėra klasifikuojami kaip sveikuoliški. Taigi, maitinantis vien augaliniais pusfabrikačiais, greičiausiai, nebūsite labai sveiki. Tačiau tokie produktai daugeliu atveju vis tiek išlieka sveikesni negu gyvūninės kilmės pusfabrikačiai.

Kur rasti augalinių produktų?

Visur! Juk augaliniai produktai – tai vaisiai, daržovės, kruopos, uogos, sėklos ir riešutai, duona ir kepiniai, pupelės ir kiti ankštiniai, ir dar daug elementariausių, bet kuriame turguje ar prekybos centre randamų būtinųjų maisto produktų.

Bet taip pat tai ir augalinis jogurtas ar „pienas“, tofu (sojų varškė), augalinis sūris, augalinių baltymų dešrelės ir net augaliniai ledai bei sūreliai. Taip, šių dalykų irgi galima rasti didesnėse įprastų maisto prekybos tinklų parduotuvėse, o taip pat – mugėse, ekologiškų produktų ar specializuotose krautuvėse ir internete.

Ar augaliniai produktai kainuoja brangiau?

Daugelis kasdienių augalinių produktų kainuoja tikrai nebrangiai. Bulvės, morkos, kopūstai, pomidorai, kruopos, makaronai, žirniai, pupelės, burokai, obuoliai, bananai, sezoniniai vaisiai ir daržovės, žemės riešutai, saulėgrąžų sėklos – štai jums tuzinas, ko gero, pigiausių bet kurio prekybos centro prekių, o visos jos – augalinės. Net ir iš šių, pačių pigiausių, sudedamųjų dalių galima pagaminti daugybę skanių dalykų.

Žinoma, egzistuoja ir brangių augalinių produktų (pavyzdžiui, kai kurie riešutai, ypač neįprasti vaisiai, kokybiški aliejai ir padažai, egzotiški mėsos pakaitalai), bet be jų nesunku išsiversti. Pagalvokite, ar labai pigiai perkate žuvį, sūrį, jūros gėrybes, mėsos gaminius? Rečiau juos pirkdami galite netgi sutaupyti, o tilpti į įprastinių išlaidų rėmus – visai nesunku.

O kaip dėl B grupės vitaminų?

Daugelis augalinių produktų turi įvairių B grupės vitaminų: tiamino (ankštinės daržovės, saulėgrąžų sėklos, rudieji ryžiai, pilno grūdo kviečių produktai ir kt.), riboflavino (viso grūdo kruopos, brokoliai, špinatai, sojų pupelės, grybai ir kt.), niacino (burokėliai, saulėgrąžų sėklos, žemės riešutai ir kt.), pantoteno rūgšties (pomidorai, kukurūzai, avokadai, lęšiai ir kt.), piridoksino (morkos, pupos, žiediniai kopūstai, špinatai ir kt.), folio rūgšties (visos lapinės daržovės, įvairių rūšių pupos, avokadai), biotino (žiediniai kopūstai, migdolo ir lazdyno riešutai, bananai, sojos pupelės). Jei jums daugiau nei 50 metų arba nuolatos maitinatės išskirtinai veganiškai, rekomenduojame protarpiais pavartoti vitamino B12 papildus.

Grupėje žmonės dalinasi pusfabrikačių nuotraukomis, kas visai nesiderina su sveika mityba. Kodėl tai leidžiama?

Augalinė mityba nebūtinai reiškia, jog ji yra sveikuoliška. Žmonės renkasi maitintis augaliniu maistu dėl skirtingų priežasčių: kai kurie dėl sveikatos, kai kurie dėl gyvūnų gerovės, o kai kurie nori apsaugoti gamtą (gyvulininkystė yra taršiausia industrija). Jeigu žmogus atsisako mėsos ar kitų produktų dėl etinių įsitikinimų, jis nebūtinai nori maitintis sveikai. Galbūt jis ilgisi savo įprastų skonių, dėl to tiesiog renkasi augalinę tų produktų alternatyvą.

Ką daryti, jei nemėgstu daržovių?

Netikime, kad visiškai nemėgstate absoliučiai visų rūšių daržovių!

Turime net kelis pasiūlymus: pirma, išbandyti tas, kurių dar nesate ragavę arba seniai nebandėte; antra, paruošti jas visiškai kitaip nei tąkart, kai valgėte ir nepatiko, bei derinti su kitais produktais, kuriuos mėgstate.

Ir trečia, nepamirškite, kad maiste be mėsos yra toli gražu ne vien daržovės! Tai ir vaisiai, ir ankštiniai (avinžirniai, lęšiai, bent 4 rūšių pupelės, žirniai, sojos gaminiai), ir riešutai bei sėklos, ir grybai, ir grūdai bei kruopos, ir iš įvairiausių – toli gražu ne vien kvietinių! – miltų pagaminti patiekalai (makaronai, pyragai, kukuliai ir dar daugybė visko), ir bulvės… taip, niekaip neįtikinsite, kad yra bent vienas žmogus, kuris jokiu pavidalu nemėgsta bulvių, nors techniškai jos – daržovė.

Atraskite tai, ko dar neragavote. Gal patiks egzotiškoji tempė (fermentuotų sojų pupelių blokeliai)? Tai labai sveika! O gal vitaminais pasisotinsite daržovių vartojimą kompensuodami vaisiais ir uogomis?

Ką daryti, jei nemoku ar nemėgstu gaminti?

Daugybė maisto pristatymo paslaugų šiuo metu jau siūlo ir augalinius patiekalus, jau nekalbant apie restoranus. Norėdami išsirinkti, kur pavalgyti mieste, įvairiausių lokacijų, skirtingų šalių virtuvių ir skirtingiausio brangumo lygio restoranų bei kavinių rasite puslapyje www.augalybe.lt.

Nenorite valgyti mieste, bet ir sudėtingai gaminti nesate nusiteikę? Mūsų rekomenduojami receptai visad būtų nesudėtingi ir įkandami (visomis prasmėmis, cha) net labiausiai puodų besikratantiems vakarieniautojams. Didžioji dauguma receptuose vyraujančių produktų yra nesunkiai randami visuose prekybos centruose, o mūsų siunčiamuose naujienlaiškiuose rasite ir rekomendacijų, kur apsipirkti. Kasmėnesinių iššūkio Facebook grupėse dalyviai dalijasi įvairiausiais receptais, tad užtikriname, jog rasite sau tinkamų variacijų!